‘Nöbetçi noter’ uygulaması başladı

Otomobil alım-satım işlemleri nöbetçi noterlik uygulamasıyla birlikte hafta sonları da gerçekleştirilmeye başladı. Plaka basım atölyeleri de hafta sonu açık tutularak vatandaşların yeni plaka talepleri karşılanacak. Nöbetçi noterlik uygulamasının hizmete girmesiyle birlikte ikinci el otomobil satışları hafta sonları da yapılmaya başlandı. Yeni uygulama ile şehir dışından gelen vatandaşlar otomobillerini alıp ya da satarak memleketlerine geri dönebilecekler. Nöbetçi noterler hafta sonu saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor. İstanbul’da Avrupa ve Anadolu’da 2’şer tane olmak üzere toplamda 4, Ankara ve İzmir’de de 2 noter hafta sonları nöbetçi olacak. Diğer şehirlerde ise bir noter nöbetçi olarak hizmet verecek.Nöbetçi noterlikle birlikte araç alım-satımı dışında diğer tüm işlemler de noterde gerçekleştiriliyor.Nöbetçi noterlerin yerleri ise https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/NobetciNoterBul.aspxlinkinden bulunabilecek. GENELDE HAFTA SONLARI GALERİLER ZİYARET EDİLİYORİkinci el otomobil almak isteyen kişiler hafta sonları galerilere giderek tercihlerini yapıyorlar. İstanbul’da galericilik yapan Cumhur Halıcı, ikinci el otomobil satışları için kredilerin hafta sonu çıkabildiğini ancak imza aşamasının hafta içi günlerde gerçekleştiğini söyledi ve bunun için de kredi veren kurumların nöbetçi personel bulundurması gerektiğini belirtti. Nöbetçi noterlik sisteminin olumlu olduğunu ancak nöbetçi noter sayısında artış yapılması gerektiğini de Halıcı sözlerine ekledi. Halıcı, ayrıca nakit satışlarda anında devir işlemlerinin hafta sonu yapılacağını da kaydetti. EKSPERTİZ RAPORUNA DİKKAT EDİNİkinci el otomobil alım-satımlarında ekspertiz raporu zorunlu hale geldi. Kaportasından motoruna, yürüyeninden iç aksamındaki trimlere kadar rapor veren kurumların belgelerini satın alma aşamasında talep etmeniz gerekiyor. 

PLAKA BASIMLARI DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Otomobilin plakasını değiştirmek isteyenler notere plakalarını teslim ederek yeni plaka temin edebiliyorlar. Bunun için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, plaka basım atölyelerine yazı göndererek, atölyelerin hafta sonu da açık olacağını duyurdu. Noterlerin kapanmasının ardından plaka basım atölyeleri yarım saat daha fazla mesai yaparak vatandaşın plaka basımını gerçekleştirecek. 

PLAKADA HASAR, DELİK VARSA DEĞİŞTİRİN

Alınacak olan otomobilin plakasında hasar, boyalarında solma, vida, delik varsa plakayı değiştirmenizde fayda var. Periyodik muayeneden geçmeyen plakalar trafik uygulamalarında da cezaya tabi olabiliyor. Özellikle APP olarak tabir edilen kalın karakterli sahte plakalar otomobile takılıysa bunların mutlaka orjinalleriyle değiştirilmesi gerekiyor. Yeni plaka grupları ise şehir kodunun ardından 3 harf ve 3 sayıdan oluşuyor. 

ALIM-SATIMDA EMNİYETE GİTMEYE GEREK YOK

Geçtiğimiz yıldan bu yana alım-satım yapıldıktan sonra noterler ruhsatı alıcıya veriyor. Tek sayfa olarak düzenlenen ruhsat ile otomobili sorunsuz kullanabiliyorsunuz.SATIN ALDIKTAN SONRA TRAFİK SİGORTASINI MUTLAKA YAPTIRINİkinci el otomobili aldıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası’nı mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Bunun dışında tercihe bağlı olarak kasko da yaptırılabiliyor.

İŞTE NÖBETÇİ NOTERLER

ANKARA’DA 06/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*ANKARA 40 – HANDAN BAYKAM – CEYHUN ATIF KANSU CD.42/2-3 BALGAT ÇANKAYA ANKARA ÇANKAYA ANKARA*ALTINDAĞ 7 – FİLİZ ŞAHİN – ÇEVRELİ CD.DİK SOK.8/A AYDINLIKEVLER ALTINDAĞ ANKARA ALTINDAĞ ANKARAİSTANBUL’DA 06/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*BAKIRKÖY 54 – NURGÜN CEYLAN -İKİTELLİ OSB ATATÜRK SAN. SİT. 3.KISIM ATA İŞ MRK. NO:10 34490 BAŞAKŞEHİR İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İSTANBUL*BEYOĞLU 60 – KADRİYE YILDIZ BARLAS – MEYDAN SOKAK 3/83-84 VEKO GİZ PLAZA SARIYER SARIYER İSTANBUL SARIYER İSTANBUL*KARTAL 14 – BEKİR ÖZTÜRK – FEVZİ ÇAKMAK MAH. TEVFİK İLERİ CAD. NO:149 PENDİK İSTANBUL PENDİK İSTANBUL*ÜSKÜDAR 6 – AHMET UĞURLU – ALEMDAĞ CD. BİLGİN SOK. N:4 UĞURLU APT. K:1 ÜMRANİYE İSTANBUL ÜMRANİYE İSTANBULİZMİR’DE 06/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*İZMİR 2 – RAMAZAN ŞAHİN – FEVZİPAŞA BULVARI 1315 SK. N:7 ALİ GÖRÜCÜOĞLU İŞ MR.N:7 D:11-12 35210 ÇANKAYA İZMİR ÇANKAYA İZMİR*KARŞIYAKA 3 – GÜLSOY KARATAŞ – ÖZDEMİR BAHRİYE ÜÇOK BULVARI N:1/3 D:101-102 35530 KARŞIYAKA İZMİR KARŞIYAKA İZMİRANKARA’DA 07/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*ANKARA 23 – GÜLAY ERSAN – ZÜBEYDE HANIM MAHALLESİ TURGUT ÖZAL 1 BULVARI MAŞLAK İŞ MERKEZİ ZEMİN KAT NO:20/21-22 ALTINDAĞ ANKARA ALTINDAĞ ANKARA*ANKARA 35 – ŞAHVER GÜLBENK – HOŞDERE CAD. N:119/A Y.AYRANCI ÇANKAYA ANKARA ÇANKAYA ANKARAİSTANBUL’DA 07/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*BEYOĞLU 51 – VEDAT CANBEK – ATATÜRK OTO SANAYİ SİTESİ 1.KISIM ALT B BLOK N:304 MASLAK ŞİŞLİ İSTANBUL ŞİŞLİ İSTANBUL*KADIKÖY 32 – ŞÜKRAN TÜFEKÇİOĞLU – BARBAROS MAH. BARBAROS CAD. NO:224 A/1 ATAŞEHİR İSTANBUL ATAŞEHİR İSTANBUL*KARTAL 20 – CEMAL AFACAN – İSTANBUL ORGANİZE DERİ SANAYİ BÖLGESİ 1.YOL ÇARŞI KOMPLEKSİ K:1 N:67 AYDINLI TUZLA İSTANBUL TUZLA İSTANBUL*BÜYÜKÇEKMECE 8 – NURİ BÜYÜK – NAMIK KEMAL MH. DOĞAN ARASLI BULVARI 10. SOK.N:1 ESENYURT İSTANBUL ESENYURT İSTANBUL İZMİR’DE 07/04/2019 TARİHİNDEKİ NÖBETÇİ NOTERLER*İZMİR 1 – AYŞE BANU AYETOĞLU – YENİGÜN MAHALLESİ ÇEVİK BİR MEYDANI UĞUR MUMCU CADDESİ NO:87/A BUCA İZMİR BUCA İZMİR*KARŞIYAKA 1 – ÜLKÜ KÜÇÜKÖZ – 1725 SOK. NO:45 A GİRİŞ KAT 35530 KARŞIYAKA İZMİR KARŞIYAKA İZMİR

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir